Spotkania z historią, Zamojski Festiwal Filmowy Zamość 19-21 sierpnia 2021

Projekcje plenerowe na Rynku Wielkim (2015.08.12 - 2015.08.14)

Mundial. Gra o wszystko, Generał Nil, Potop redivivus to filmy, które będzie można obejrzeć na Rynku Wielkim w Zamościu podczas 3. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Projekcjom plenerowym towarzyszyć będą spotkania z twórcami. W gronie gości honorowych festiwalu jest Jerzy Hoffman.

 

PROGRAM PROJEKCJI PLENEROWYCH:

12.08.2015, godz. 21:00 - otwarcie Festiwalu. Plenerowa projekcja filmu Mundial. Gra o wszystko, reż. M. Bielawski, przed projekcją spotkanie z Michałem Bielawskim

13.08.2015, godz. 21:00 - plenerowa projekcja filmu Generał Nil, reż. R. Bugajski - przed projekcją spotkanie z prof. Zbigniewem Zaporowskim

14.08.2015, godz. 21:00 - plenerowa projekcja filmu Potop Redivivus, reż. J. Hoffman - przed projekcją spotkanie z Jerzym Hoffmanem

 

MUNDIAL. GRA O WSZYSTKO

reż. Michał Bielawski, Polska, 2013, 95 min

Mistrzostwa España’82 były ostatnim sukcesem reprezentacji Polski na mundialu. Cała Polska oglądała wspaniałe bramki Bońka i Smolarka, popisy umiejętności Laty, Kupcewicza i Buncola, widowiskowe parady Młynarczyka. Na moment zapomniano, że tłem sportowego spektaklu są surowe prawa stanu wojennego, cenzura, wojsko na ulicach, więzienia zapełnione opozycjonistami. Występ piłkarzy był tak udany, że nazwano go „najpiękniejszym serialem stanu wojennego”.

 

GENERAŁ NIL

reż. Ryszard Bugajski, Polska, 2009, 120 min

Rekonstrukcja ostatnich lat życia legendarnego dowódcy Kedywu AK, gen. brygady Augusta Emila Fieldorfa, ps. Nil. Opowieść rozpoczyna się w momencie jego powrotu z zesłania w głąb ZSRR, gdzie trafił po aresztowaniu przez NKWD w 1945 r., a kończy wykonaniem wyroku śmierci w mokotowskim więzieniu, zimą 1953 r. Obrazowi towarzyszą retrospekcje z okresu okupacji i konspiracyjnej działalności generała, szczególnie zamach na kata Warszawy, gen. SS Franza Kutscherę.

 

POTOP REDIVIVUS

reż. Jerzy Hoffman, Polska, ZSRR, 1974/2014, 185 min

Odrestaurowana i na nowo zmontowana ekranizacja drugiej części trylogii Sienkiewicza, osadzona w czasach najazdu szwedzkiego na Polskę. Andrzej Kmicic, chorąży orszański, przybywa do Wodoktów, by poznać narzeczoną, Aleksandrę Billewiczównę. Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, jednak niepokorna i porywcza natura Kmicica wpędza go w kłopoty. W tym samym czasie następuje atak Szwedów na Rzeczpospolitą. Kmicic, aby odkupić winy i odzyskać serce ukochanej, postanawia całkowicie poświęcić się walce z agresorem.

Spotkania z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.

Masz pytania?

+48 84 639 23 13 ckf@stylowy.net
  • logo CKF Stylowy
  • logo Zamość
  • logo TVP
  • Logo mkidn
  • Logo PISF

Projekt: DotBek