Spotkania z historią, Zamojski Festiwal Filmowy Zamość 19-21 sierpnia 2021

"Popioły" w oblężonym Zamościu (2013.08.18)

Początek wieku XIX to okres wojen napoleońskich, Zamość choć nie odegrał w nich znaczącej roli, miał też w nich swój udział.Został przyłączony do Księstwa Warszawskiego w 1809 roku w wyniku wojny z Austrią.

Po nieudanej kampanii moskiewskiej Napoleona w 1812 roku, miasto musiało przygotować się do obrony przed Rosjanami. Na początku lutego 1813 roku pod Zamość podchodzą pierwsze oddziały rosyjskie, najpierw generała Walentego Mussin-Puszkina a potem generała Ratha, rozpoczyna się oblężenie Zamościa, najdłuższe w dziejach zamojskiej twierdzy. Polacy pod dowództwem generała Maurycego Haukego bronią się dzielnie i wytrwale. Miasto poddaje się dopiero 19 listopada. Żołnierze opuszczają twierdzę...

Jednym z ciekawszych filmów traktujących o epoce napoleońskiej są „Popioły”. Andrzej Wajda realizując „Popioły” przyznał, że przenosząc epopeję Żeromskiego na ekran interesowały go zwłaszcza sceny "absurdalne, a zarazem bohaterskie, jak wiele momentów w naszej historii". W "Popiołach" możemy zobaczyć sporo pięknie sfilmowanych, arcypolskich pejzaży oraz znakomite sekwencje batalistyczne jak chociażby sceny bitwy pod Raszynem i Somosierrą. Mimo, że film zrealizowany jest na taśmie czarno-białej, epopeja Wajdy do dziś imponuje misternie wyreżyserowanymi scenami, niejednokrotnie o symbolicznej wymowie, jak chociażby tabun galopujących koni bez jeźdźców po szarży somosierrskiej...

Projekcja "Popiołów” zepnie jakby klamrą dwa wydarzenia kulturalne w sierpniowym Zamościu, Zamojski Przegląd Filmów Historycznych i widowisko historyczne "Oblężenie Zamościa - 1813 rok”.

Zapraszamy 18 sierpnia 2013 r. od godziny 9.00 na Bastion VII.

Organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji, m.in.:

  • ogródek piwny
  • występ zespołu Koromysło
  • występ zespołu Nie Ten Dzień
  • pokaz fireshow Grupy "Utopia"

21.30 pokaz filmu "Popioły" Andrzeja Wajdy.

Organizatorem wydarzeń w Bastione VII jest ZBYRCZYK - Obóz Wojskowy w Nadszańcu przy wsparciu sponsorów firmy UNIQA oraz ZGL w Zamościu Sp. z o.o.

  • Plakat wydarzenia - Popioły w Nadszańcu

Spotkania z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.

Masz pytania?

+48 84 639 23 13 ckf@stylowy.net
  • logo CKF Stylowy
  • logo Zamość
  • logo TVP
  • Logo mkidn
  • Logo PISF

Projekt: DotBek