Spotkania z historią, Zamojski Festiwal Filmowy Zamość 22-24 sierpnia 2024

Z GWIAZDAMI PODRÓŻ BEZ KOŃCA - pokaz przedpremierowy z udziałem twórców i bohaterów filmu (2021.08.21)

Andrzej Gwiazda, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ „Solidarność”, jeden z liderów strajku w Stoczni Gdańskiej, negocjator Porozumień Sierpniowych, działacz podziemia, przeciwnik porozumienia z władzami PRL oraz jego żona Joanna Gwiazda, publicystka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL, a także dokumentalistka Maria Dłużewska wezmą udział w przedpremierowym pokazie filmu „Z Gwiazdami podróż bez końca”. Projekcja dokumentu odbędzie się w ramach 9. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” 21 sierpnia 2021 o godz. 15:00 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

„Z Gwiazdami podróż bez końca” to najnowsza produkcja dokumentalna Marii Dłużewskiej. Film o miłości i spełnionym życiu z najnowszą historią Polski w tle. Andrzej Gwiazda, pięcioletnie dziecko, wywieziony z matką i babcią z Pińska do Północnego Kazachstanu, spędza tam sześć lat. Rodzinie Joanny Dudy - Gwiazdy w Krzemieńcu cudem udaje się uniknąć śmierci z rąk Sowietów, Niemców, Ukraińców. Gwiazdowie uczestniczyli w niemal wszystkich polskich zrywach niepodległościowych i płacili za to wysoką cenę. Zawsze wierni swojemu systemowi wartości, zawsze wolni, wymykający się wszelkim modom i doraźnym trendom politycznym. Z wysokości mikroskopijnego balkoniku na dziewiątym piętrze bloku w Trójmieście patrzą na świat wciąż z zachwytem, wciąż nienasyceni, gotowi do nowych wyzwań.

 

Maria Dłużewska - reżyserka, scenarzystka, aktorka, dziennikarka, laureatka wielu nagród filmowych i odznaczeń państwowych, uhonorowana Grand Prix 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej.

 

Bilety: 6 zł (dostępne w sprzedaży w kasach kina, ul. Odrodzenia 9 lub online www.stylowy.net)

 

Organizatorami 9. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!” Szczegółowe informacje, program festiwalu : www.zamoscfilmfestival.pl

Spotkania z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.

Masz pytania?

+48 84 639 23 13 ckf@stylowy.net
  • logo CKF Stylowy
  • logo Zamość
  • logo TVP
  • Logo mkidn
  • Logo PISF

Projekt: DotBek