Spotkania z historią, Zamojski Festiwal Filmowy Zamość 19-21 sierpnia 2021

Pokaz filmu „Rok 1863” z muzyką DesOrient (2013.08.17)

Zapraszamy na wydarzenie specjalne Zamojskiego Festiwalu Filmowego – projekcję filmu niemego „Rok 1863” z muzyką Michała Lorenca graną na żywo przez zespół DesOrient. Pokaz filmu wraz z koncertem odbędzie się podczas Gali Zamojskiego Festiwalu Filmowego - 17 sierpnia 2013. Początek Gali o godz. 20:00.

Film„Rok 1863” w reżyserii Edwarda Puchalskiego z 1922 roku jest pierwszą w polskiej kinematografii ekranizacją „Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego. Uznawany jest za ważny dla polskiego kina zabytek oraz stanowi cenną dokumentację historyczną, ponieważ w filmie u boku aktorów wystąpili autentyczni powstańcy styczniowi. Projekcji niemego filmu towarzyszyć będzie muzyka autorstwa Michała Lorenca, jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej. Zabrzmi ona w wykonaniu zespołu DesOrient. Film zostanie wyświetlony w wersji zrekonstruowanej i zdigitalizowanej.

 

Film Puchalskiego powstał w sześćdziesiątą rocznicę powstania styczniowego jako opowieść o jednym z największych patriotycznych zrywów w polskiej historii. W filmową fakturę reżyser wplótł precyzyjnie zainscenizowane kadry przypominające słynne obrazy Artura Grottgera z cyklu "Polonia i Lithuania".

Akcja filmu rozgrywa się w czasie powstania styczniowego. W bitwie pod Małogoszczem książę Józef Odrowąż odnosi poważne i rozległe rany. Cudem udaje mu się dotrzeć do dworu w Niezdołach. Panna Salomea Brynicka, z narażeniem własnego życia udziela mu schronienia. W opiece nad rannym pomaga jej wierny sługa Szczepan, nieprzychylny, jak większość chłopstwa, powstańcom. Odrowąż ukrywany przed licznymi rewizjami, przenoszony w przygotowane wcześniej kryjówki, wielokrotnie jest bliski śmierci. Oddanie i poświęcenie Salomei, sprawią jednak, że jego stan stopniowo się poprawia. Wkrótce młodzi zakochują się w sobie. Do dworu przybywa księżna Odrowążowa. Mimo wdzięczności, jaką żywi dla Salomei nie jest w stanie zaakceptować uczucia łączącego jej jedynaka ze zubożałą szlachcianką. Wywozi syna za granicę, pozostawiając samotną i zbolałą Salomeę własnemu losowi. Niemym świadkiem wszystkich tych dramatycznych wydarzeń jest tytułowa "wierna rzeka".

 

DesOrient

 

Twórczość zespołu DesOrient to kwintesencja muzyki filmowej - barwnej instrumentacji, precyzji i i techniki wykonawczej, inspirowanej muzyką etniczną jednak mocno osadzonej w klasycznym brzmieniu. Grają i nagrywają przede wszystkim muzykę filmową Michała Lorenca, m.in. do filmów Bandyta, Oficer, Wszystko będzie dobrze, Wino truskawkowe , Statyści. Świetnie odnajdują się też w piosence autorskiej, czego dowodem jest płyta z Jackiem Kleyffem, na której znalazła się nowa aranżacja kultowych „Huśtawek”, współpraca z Wandą Warską, czy nagranie piosenki ,,Fotoplastykon" z muzyką Jerzego Wasowskiego. W repertuarze mają także piosenki filmowe. Na scenie towarzyszy im wtedy wokalistka Aleksandra Troczyńska, dwukrotna laureatka ,,Szansy na sukces".Ich muzyka zabrzmiała również podczas projekcji filmu "Żółty Paszport" z 1918 roku pokazywanego w czasie Święta Niemego Kina w 2011 roku. Z orkiestrą symfoniczną i chórem występują w Missa Magna Beatificationis Michała Lorenca (prapremiera miała miejsce w Rzymie w czasie uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II) oraz w Mszy Kreolskiej. Bardzo chętnie sięgają też do etnicznych korzeni – muzyki bałkańskiej, klezmerskiej, arabskiej, perskiej, latynoskiej, polskiej. Bo to właśnie przy niej na koncertach wszyscy najlepiej się bawią!

Spotkania z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.

Masz pytania?

+48 84 639 23 13 ckf@stylowy.net
  • logo CKF Stylowy
  • logo Zamość
  • logo TVP
  • Logo mkidn
  • Logo PISF

Projekt: DotBek