Spotkania z historią, Zamojski Festiwal Filmowy Zamość 22-24 sierpnia 2024

Kocha, lubi, szanuje... (1934) (2023.08.19)

Lubicie oglądać stare filmy? Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz organizatorzy Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” zapraszają na pokaz nieprzeciętnej komedii z 1934 roku, KOCHA, LUBI, SZANUJE, której scenariusz z przymrużeniem oka nawiązuje do szalejącego na początku lat 30. kryzysu gospodarczego. W obsadzie plejada gwiazd: niezapomniany Eugeniusz Bodo, śpiewający w filmie po angielsku oraz imponująca tancerka Loda Halama, która zatańczy i zaśpiewa aż trzy razy! Projekcja filmu odbędzie się 19 sierpnia 2023 o godz. 16:45 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu w ramach 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”.

Film „Kocha, lubi, szanuje” do niedawna uznawany był za zaginiony. Został odnaleziony w 2005 roku we Francji. Wielką wartością filmu jest jego finałowa scena, w której widzimy autentyczne zaplecze studia „Falanga”, gdzie „Kocha, lubi, szanuje” był realizowany. Udział w filmie wziął także legendarny spiker rozgłośni warszawskiej Polskiego Radia, Tadeusz Bocheński – nie zobaczymy go, ale w jednej ze scen jego głos rozbrzmiewa z radiowego głośnika.

 

To film o miłości. Praktykant aptekarski Władysław kocha się z wzajemnością w kasjerce Lodzie, oboje są jednak zbyt ubodzy by się pobrać. Nic dziwnego – na świecie panuje kryzys. Pewnego dnia Władysław budzi się i dowiaduje się, że kryzys już się skończył, a sytuacja gospodarcza uległa kolosalnej poprawie. Natychmiast oświadcza się Lodzie – ta jednak postanawia poświęcić się karierze artystycznej. Rozżalony Władysław postanawia utrzeć jej nosa.

 

Bilety: 6 zł (sprzedaż biletów w kasie kina: ul. Odrodzenia 9 lub online: www.stylowy.net)

 

Szczegółowe informacje: www.zamoscfilmfestival.pl Organizatorami 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków: CKF „Stylowy” w Zamościu, Miasta Zamość, TVP Historia, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”

Spotkania z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.

Masz pytania?

+48 84 639 23 13 ckf@stylowy.net
  • logo CKF Stylowy
  • logo Zamość
  • logo TVP
  • Logo PISF

Projekt: DotBek