Spotkania z historią, Zamojski Festiwal Filmowy Zamość 22-24 sierpnia 2024

Filmy konkursowe 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” (2023.08.17 - 2023.08.19)

16 najnowszych filmów o tematyce historycznej weźmie udział w konkursie 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Najlepsza produkcja zostanie uhonorowana statuetką „Zamość – Perła Renesansu”. Jak co roku, swój ulubiony tytuł wskażą również widzowie festiwalu. Na konkursowe projekcje filmowe zaprasza Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu w dniach 17-19 sierpnia 2023.

To najlepsze filmy dokumentalne o tematyce historycznej 2022 i 2023 roku! W festiwalowym repertuarze: Jak to by było być Norwidem, tragedia Buczy, filmowa podróż w czasie, która pomaga zrozumieć, dlaczego Powstanie Styczniowe zapadło w pamięć kolejnym pokoleniom, drugi Katyń w wileńskich Ponarach, wędrówka przez Wołyń w poszukiwaniu tajemnicy rodzinnej, legenda zespołu Melomani, zagadka kryminalna seryjnego zabójcy z Krakowa, opowieść o żołnierzach-górnikach, którzy odbywali zastępczą służbę wojskową w batalionach pracy w kopalniach i kamieniołomach, historia zakonnic, które prowadziły zakład dla sierot wojennych w Turkowicach oraz analiza procesu beatyfikacyjnego siostry Marii Paschalis Jahn i jej dziewięciu towarzyszek. To także szereg biografii filmowych: pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej, Erazama Jerzmanowskiego – najbogatszego Polaka w Ameryce, Haliny Cieszkowskiej – uczestniczki powstania warszawskiego, malarza Jerzego Mierzejewskiego, Jana Andruszewskiego - lekarza i pisarza z roztoczańskiego Smolina, Ewy Waleckiej - pokojówki w domu komendanta obozu na Majdanku.

 

Bilety na 1 blok filmowy: 6 zł (dostępne w kasach kina, ul. Odrodzenia 9 lub online: www.stylowy.net)

 

Organizatorami 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Miasta Zamość, TVP Historia, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”

Spotkania z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.

Masz pytania?

+48 84 639 23 13 ckf@stylowy.net
  • logo CKF Stylowy
  • logo Zamość
  • logo TVP
  • Logo PISF

Projekt: DotBek