Spotkania z historią, Zamojski Festiwal Filmowy Zamość 17-19 sierpnia 2023

Goście specjalni festiwalu: Ryszard Bugajski i Maria Mamona (2013.08.15 - 2013.08.18)

Ryszard Bugajski oraz Maria Mamona będą gośćmi Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Reżyser „Układu zamkniętego” zostanie uhonorowany Grand Prix – statuetką: Zamość Perła Renesansu. Podczas pokazów festiwalowych zaprezentowana zostanie retrospektywa twórczości Bugajskiego. Widzowie będą mogli obejrzeć: „Przesłuchanie”, „Generała Nila” oraz „Układ zamknięty”.

Organizatorzy festiwalu uhonorują Ryszarda Bugajskiego Perłą Renesansu za wybitne osiągnięcia dla polskiego filmu historycznego. Statuetka zostanie wręczona podczas Gali festiwalowej 17 sierpnia na Rynku Wielkim w Zamościu. 

 

Ryszard Bugajski drogę zawodową zaczynał w latach 70. jako asystent twórcy filmów animowanych Daniela Szczechury i cenionego reżysera fabuł Krzysztofa Zanussiego. Od 1976 należał do kierowanego przez Andrzeja Wajdę zespołu filmowego X.

 

W roku 1981 Bugajski zrealizował pełnometrażowy film „Przesłuchanie", za sprawą którego stał si "specjalistą od esbeków i tajnych służb". Wymowa filmu, niezgodna z linią polityczną władz polskich po wprowadzeniu stanu wojennego, stała się bezpośrednią przyczyną rozwiązania zespołu X. Oficjalna premiera „Przesłuchania" miała miejsce dopiero w grudniu 1989 roku, po przemianach politycznych w Polsce. Szykanowany przez władze, w 1985 zdecydował się na emigrację do Kanady, gdzie reżyserował odcinki popularnych seriali telewizyjnych i gdzie powstał jego pełnometrażowy film "Clearcut".

 

Do Polski powrócił w 1995. Od 1997 przez kilka lat był głównym reżyserem "Wiadomości" w TVP. Reżyseruje filmy fabularne, dokumentalne, seriale telewizyjne i spektakle w Teatrze Telewizji. Poza wielokrotnie wznawianym książkowym wydaniem "Przesłuchania" wydał powieści "Przyznaję się do winy" (1985) i "Sól i pieprz" (2000).

 

W 2009 Bugajski wyreżyserował "Generała Nila" - opowieść o dramatycznych losach generała Augusta Emila Fieldorfa, pseudonim Nil, legendarnego dowódcy Kedywu Armii Krajowej, na którym popełniono mord sądowy w okresie stalinizmu.

 

Najnowszy film Bugajskiego "Układ zamknięty" to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia trzech właścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy - wskutek zmowy skorumpowanych urzędników: prokuratora (Janusz Gajos) i naczelnika urzędu skarbowego (Kazimierz Kaczor) - zostają pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. W jednej z ról w "Układzie zamkniętym" zobaczymy aktorkę – Marię Mamonę.

 

Spotkanie z Ryszardem Bugajskim oraz Marią Mamoną - 17 sierpnia 2013, po projekcji filmu "Układ zamknięty" 

  • Spotkanie z Ryszardem Bugajskim oraz Marią Mamoną - 17 sierpnia 2013, po projekcji filmu "Układ zamknięty"
  • Spotkanie z Ryszardem Bugajskim oraz Marią Mamoną - 17 sierpnia 2013, po projekcji filmu "Układ zamknięty
  • Spotkanie z Ryszardem Bugajskim oraz Marią Mamoną - 17 sierpnia 2013, po projekcji filmu "Układ zamknięty
  • Spotkanie z Ryszardem Bugajskim oraz Marią Mamoną - 17 sierpnia 2013, po projekcji filmu "Układ zamknięty

Spotkania z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.

Masz pytania?

+48 84 639 23 13 ckf@stylowy.net
  • logo CKF Stylowy
  • logo Zamość
  • logo TVP
  • Logo mkidn
  • Logo PISF

Projekt: DotBek