Spotkania z historią, Zamojski Festiwal Filmowy Zamość 22-24 sierpnia 2024

Filmy festiwalowe 2022 - konkursowe pokazy filmowe

ALBUMY Z WOJTKUSZEK

Gramy:

blok:

miejsce:

czas trwania: 50 min.

rezyseria: Andrzej Ciecierski

scenariusz: Andrzej Ciecierski

gatunek: dokumentalny

opis: Polski arystokrata, Europejczyk z upodobania i zamiłowania, litewski ziemianin, wybitny artysta fotografik działający jako amator, badacz, kolekcjoner i mecenas sztuki. Właściciel siedziby rodowej Kossakowskich w Wojtkuszkach koło Wiłkomierza na Litwie, gdzie miał nowoczesne atelier fotograficzne. Film ukazuje hrabiego Stanisława Kazimierza Kossakowskiego żyjącego i tworzącego na przełomie XIX i XX wieku na terenie Litwy i Polski. Jego prace dały podwaliny nowoczesnej europejskiej fotografii.

AUTOR NIEZNANY

Gramy:

blok:

miejsce:

czas trwania: 52 min.

rezyseria: Wiesław Paluch

scenariusz: Wiesław Paluch

gatunek: dokumentalny

opis: Rok 1981, stan wojenny w Polsce. Wstrząsające zdjęcia z pacyfikacji kopalni „Wujek”, anonimowego fotografa trafiają w ręce fotoreportera Jerzego Kośnika. Rozpoczyna się, zakończona sukcesem, walka o ich publikację i próby odnalezienia autora. Ostatnia odsłona tej historii ma miejsce dopiero trzydzieści lat później…

DROBNY KRUCHY CZŁOWIEK

Gramy:

blok:

miejsce:

czas trwania: 54 min.

rezyseria: BEATA HYŻY-CZOŁPIŃSKA

scenariusz: BEATA HYŻY-CZOŁPIŃSKA

gatunek: dokumentalny

opis: Profesor Jan Jerzy Karpiński : człowiek - legenda. Wszechstronny uczony, znakomity znawca owadów, świetny fotograf przyrody, autor kilkuset prac naukowych, przewodników, albumów i książek o Puszczy Białowieskiej, wybitny popularyzator przyrody, prekursor turystyki przyrodniczej w Puszczy Białowieskiej, tytan pracy i pierwszy dyrektor Parku Narodowego w Białowieży. Park ten, dzięki pracy prof. Jana Jerzego Karpińskiego, jest znany na całym świecie.

EKSPERTYZA. KATASTROFA KOLEJOWA POD OTŁOCZYNEM

Gramy:

blok:

miejsce:

czas trwania: 23 min.

rezyseria: Piotr Litka

scenariusz: Piotr Litka

gatunek: reportaż filmowy

opis: 19 sierpnia 1980 roku pod Otłoczynem o godzinie 4.29 rano doszło do zderzenia dwóch pociągów. Jadący z Chojnic pociąg towarowy pomimo sygnału: „stój”, wjechał na tor, którym z przeciwnej strony podążał pociąg osobowy relacji: Toruń Główny-Łódź Kaliska. Całkowitemu zniszczeniu uległ pierwszy wagon pociągu pasażerskiego. Zginęło 67 osób, w tym 65 na miejscu. Była to największa katastrofa kolejowa w powojennej Polsce. W jaki sposób prowadzono wówczas śledztwo? Czy wykonano jakieś ekspertyzy?

EMANUEL SCHLECHTER. SZLAGWORTY NIEZAPOMNIANE.

Gramy:

blok:

miejsce:

czas trwania: 49 min.

rezyseria: Jerzy Oleszkowicz, Leszek Staroń

scenariusz: Jerzy Oleszkowicz, Leszek Staroń

gatunek: dokumentalny

opis: Historia życia i kariery Emanuela Schlechtera . Twórcy przedwojennych szlagierów, wziętego scenarzysty filmowego, librecisty, satyryka, współtwórcy Radia Lwów, kierownika literackiego wytwórni płytowych Columbia i Odeon. Był autorem lub współautorem scenariuszy do wielu polskich filmów przedwojennych m.in: Antek policmajster, Będzie lepiej, Piętro wyżej. Do historii przeszedł jako autor przebojów śpiewanych od kilku pokoleń. Jego zwroty do dziś goszczą w języku polskim: „Każdemu wolno kochać,

GÓRNY ŚLĄSK 1919 - 1921. FOTOPANORAMA

Gramy:

blok:

miejsce:

czas trwania: 50 min.

rezyseria: Krzysztof Glondys

scenariusz: Krzysztof Glondys

gatunek: dokumentalny

opis: Przełomowy okres w historii Górnego Śląska opowiedziany za pomocą archiwalnych fotografii. Film przywołuje wydarzenia związane z powstaniami i plebiscytem, a zarazem – dzięki własnościom fotografii – odtwarza atmosferę tamtego czasu i emocje uczestników historii oraz kieruje uwagę na tło kulturowe regionu.

INDEKS I KARABIN

Gramy:

blok:

miejsce:

czas trwania: 56 min.

rezyseria: HANNA ZOFIA ETEMADI

scenariusz: HANNA ZOFIA ETEMADI

gatunek:

opis: Tajne nauczanie to fenomen polskiej konspiracji. Istniało na wszystkich poziomach nauczania. Twórcy filmu sięgnęli do wspomnień zarówno profesorów-wykładowców, jak i studentów takich kompletów - nauczania związanego z przedmiotami humanistycznymi, jak i ścisłymi, tajnej medycyny. W tym fabularyzowanym dokumencie znalazły się też bardzo interesujące archiwalia ze zbiorów najważniejszych szkół wyższych działających prężnie w tamtym dramatycznym okresie.

JANOS ESTERHAZY. NIEWYMAZANA HISTORIA

Gramy:

blok:

miejsce:

czas trwania: 59 min.

rezyseria: Grzegorz Kubaszko

scenariusz: Grzegorz Kubaszko

gatunek: dokumentalny

opis: Burzliwa i tragiczna historia węgierskiego hrabiego, wnuka Stanisława Tarnowskiego, rektora UJ. Podczas wojny uratował wielu Żydów i Polaków. Osobiście przemycił na Węgry gen. Sosnkowskiego. Za ujawnianie zbrodni katyńskiej, został skazany na wiele lat łagrów. Do 1957 r. przebywał w 11 więzieniach - także we Lwowie, potem w Czechosłowacji - od Pilzna po Leopoldov, zmarł w Mirovie, w najcięższym więzieniu dla więźniów politycznych, a jego prochów nie wydano rodzinie aż do 2017 r.

MIASTO Z PIASKÓW I SERC. STALOWA WOLA

Gramy:

blok:

miejsce:

czas trwania: 52 min.

rezyseria: Tadeusz Arciuch

scenariusz: Tadeusz Arciuch

gatunek: dokumentalny

opis: Opowieść o wielkim projekcie o nazwie Stalowa Wola i ludziach, którzy go realizowali. Budowa zakładów i miasta Stalowa Wola to sztandarowa inwestycja przedwojennego Centralnego Okręgu Przemysłowego. Nowoczesne zakłady i modernistyczne miasto zostały wybudowane od zera, w rekordowym tempie 2 lat i 3 miesięcy. W filmie pokazywane są po raz pierwszy unikatowe materiały archiwalne z budowy. W animacji 3D zrekonstruowany został przedwojenny wygląd miasta. Stalowa Wola ma nadal swój klimat i urok.

PACYFIKACJA STOCZNI SZCZECIŃSKIEJ IM. A. WARSKIEGO W 1981

Gramy:

blok:

miejsce:

czas trwania: 49 min.

rezyseria: Monika Mazanek-Wilczynska i Agnieszka Kuchcińska - Kurcz

scenariusz: Monika Mazanek-Wilczynska

gatunek: dokumentalny

opis: Film opowiadający mało znaną historię gdy tuż po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce zastrajkowała stocznia szczecińska , a oddziały wojska i ZOMO wkroczyły do stoczni, by spacyfikować kilka tysięcy ludzi żądających odwołania stanu wojennego.

PAN KLEKS. WOJNA I MIŁOŚĆ

Gramy:

blok:

miejsce:

czas trwania: 56 min.

rezyseria: Władysław Jurków

scenariusz: Władysław Jurków

gatunek: dokumentalny

opis: Niemiecka okupacja w Warszawie. Jan Brzechwa nieszczęśliwie zakochany w żonie fryzjera walczy o miłość i przetrwanie. Ze względu na żydowskie pochodzenie poeta musi ukrywać się po „aryjskiej stronie” Warszawy. W śmiertelnym zagrożeniu i samotności Brzechwa pisze „Akademię Pana Kleksa” najpopularniejszą książkę dla dzieci w polskiej literaturze. Film w eksperymentalnej konwencji bajki dokumentalnej, w której rzeczywistość przenika się ze światem wyobraźni zakochanego poety. Brzechwa dla dorosłych

POLSCY WIZJONERZY ODC. 3. WIELEŻYŃSKI - ALCHEMIK ZE LWOWA

Gramy:

blok:

miejsce:

czas trwania: 54 min.

rezyseria: Mariusz Bonaszewki

scenariusz: Małgorzata Sobieszczańska

gatunek: serial fabularny

opis: „Wieleżyński – Alchemik ze Lwowa” nawiązuje do pseudonimu jakim posługiwał się Wieleżyński w czasach studenckich. Podobnie jak dawni alchemicy dokonał On niezwykłego odkrycia – znalazł sposób na wykorzystanie gazu. W filmie upamiętniamy wynalazcę i wizjonera, ojca polskiego gazownictwa, a zarazem twórcę pierwszej w Polsce firmy opartej na akcjonariacie pracowniczym. Barwna postać pełnego energii chemika, który wraz z Władysławem Szaynokiem i Ignacym Mościckim pokazali twórczą wersję patriotyzmu

POLSKIE DZIEDZICTWO. CHOCIM

Gramy:

blok:

miejsce:

czas trwania: 28 min.

rezyseria: Maciej Kłobucki

scenariusz: Tomasz Kępski, Maciej Kłobucki, Bartosz Kucharski

gatunek:

opis: „Polskie dziedzictwo” to dziesięcioodcinkowy cykl dokumentalno-historyczny, opowiadający o polskim dziedzictwie kulturowym znajdującym się na Kresach Wschodnich. Znany popularyzator historii, Stefan Tompson, ukazuje najciekawsze miejsca, będące pozostałościami po I Rzeczpospolitej.

SMORAWIŃSKI

Gramy:

blok:

miejsce:

czas trwania: 56 min.

rezyseria: Magdalena Kołodziejczyk, Rafał Kołodziejczyk

scenariusz: Magdalena Kołodziejczyk

gatunek: dokumentalny

opis: Mieczysław Smorawiński pojawia się w zbiorowej świadomości prawie wyłącznie jako ofiara zbrodni katyńskiej. Mało znany jest przeciętnemu odbiorcy jako nowoczesny, sprawny dowódca, żołnierz, który dynamicznie szedł po szczeblach wojskowej kariery, stając się w roku 1927 najmłodszym generałem Wojska Polskiego. Film "Smorawiński" to fabularyzowana opowieść przypominająca nie tylko o tragicznej śmierci, ale i o życiu generała.

STULECIE WINNYCH. ODCINEK 27

Gramy:

blok:

miejsce:

czas trwania: 45 min.

rezyseria: Piotr Śliskowski

scenariusz: Ariadna Lewańska

gatunek: serial fabularny

opis: Serial „Stulecie Winnych”, zrealizowany na podstawie powieści Ałbeny Grabowskiej, to historia zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w niezwykłych czasach. Trzeci sezon „Stulecia Winnych” obejmuje lata 1956-1976. Ukazuje dalsze losy wielopokoleniowej rodziny z podwarszawskiego Brwinowa. W tej części śledzimy kolejne dzieje rodziny Winnych, tym razem na tle wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce w czasach gomułkowskich. Obserwujemy konflikty społeczeństwa z socjalistyczną władzą PRL.

TYNNE - TERMOPILE KRESÓW

Gramy:

blok:

miejsce:

czas trwania: 31 min.

rezyseria: Leszek Wiśniewski

scenariusz: Leszek Wiśniewski

gatunek: reportaż filmowy

opis: Reportaż poświęcony niemal zupełnie nieznanemu fragmentowi walk z Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej. Przypomina postać bohaterskiego porucznika Jan Bołbotta i jego żołnierzy z Korpusu Ochrony Pogranicza. Od 18 – 21 września toczyli oni heroiczną walkę z sowieckim najeźdźcą na Odcinku Tynne-Wieś Rejonu Umocnionego „Sarny”. Przez trzy dni garstka żołnierzy polskich stawiała opór atakom sowieckiej dywizji strzeleckiej, zyskując miano "Kresowych Termopil".

VI BRYGADA PANI KOMENDANT

Gramy:

blok:

miejsce:

czas trwania: 53 min.

rezyseria: Wojciech Królikowski

scenariusz: Wojciech Królikowski

gatunek: dokumentalny

opis: Film przedstawia niezwykłą historię kobiety, która była inicjatorką utworzenia w odrodzonej RP kobiecej policji państwowej. Stanisława Filipina Paleolog – pierwsza i jedyna kobieta – oficer policyjny w II RP, działaczka niepodległościowa, walczyła w obronie Lwowa i wojnie polsko-sowieckiej, major Wojska Polskiego RP, komisarz Policji Państwowej, jej działania, prowadzone śledztwo przyczyniło się do likwidacji gangu handlarzy kobietami „Zwi Migdal”. Kapitan AK, walczyła w powstaniu warszawskim.

WARCHOŁY

Gramy:

blok:

miejsce:

czas trwania: 54 min.

rezyseria: Sławomir Koehler

scenariusz: Sławomir Koehler

gatunek: reportaż filmowy

opis: Opowieść o gorących czerwcowych dniach radomskiego protestu 76 r., w której po za tłem historycznym portretowane są współczesne środowiska ofiar i oprawców paradoksalnie dominujących nadal w Radomiu, co stanowi swoisty "chichot historii". Pokazane są też nowe nieznane aspekty, choćby obecność rosyjskich służb specjalnych podczas wydarzeń. Ponadto szczególnie uwydatniona jest kuriozalna groteskowość niektórych ludzkich postaw na wymuszonych przez partię wiecach potępiających robotniczy protest.

Spotkania z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.

Masz pytania?

+48 84 639 23 13 ckf@stylowy.net
  • logo CKF Stylowy
  • logo Zamość
  • logo TVP
  • Logo PISF

Projekt: DotBek