Spotkania z historią, Zamojski Festiwal Filmowy Zamość 16-19 sierpnia 2017

Filmy festiwalowe - projekcje pozakonkursowe

CAŁYM ŻYCIEM… CAŁYM ŻYCIEM … RYSZARDA KACZOROWSKIEGO TESTAMENT PREZYDENTA

Gramy: 2017-08-11 17:00

blok: projekcje pozakonkursowe

miejsce: CKF "Stylowy" - Sala studyjna, II piętro

czas trwania: 28 min.

rezyseria: Leszek Wiśniewski

scenariusz: Jan Tarczyński

gatunek: dokumentalny

opis: Niezwykła droga życiowa harcerza, więźnia gułagu, żołnierza 2 Korpusu Generała Andersa, uczestnika walk o Monte Cassino, aktywnego uczestnika życia społecznego i politycznego na emigracji oraz ostatniego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie.

CZARNY CZWARTEK.JANEK WIŚNIEWSKI PADŁ

Gramy: 2017-08-19 17:00

blok: projekcje pozakonkursowe

miejsce: CKF "Stylowy" w Zamościu

czas trwania: 100 min.

rezyseria: Antoni Krauze, Paweł Chmielewski

scenariusz: Michał Pruski, Mirek Piepka

gatunek: Dramat

opis: Jedna z największych i najbardziej oczekiwanych polskich produkcji od czasu filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas". W przejmującym obrazie, porównywanym do nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem "Krwawej niedzieli" Paula Greengrassa, Antoni Krauze przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u. Widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku, wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja. Warto zwrócić uwagę na wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego jako Zenona Kliszki oraz Wojciecha Pszoniaka jako Władysława Gomułki, a także wzruszające role debiutującej na ekranie Marty Honzatko i znanego z "U Pana Boga za miedzą" Michała Kowalskiego. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc ("Śluby panieńskie"). "Balladę o Janku Wiśniewskim" - porywający motyw przewodni...

DRAŻA CZETNIK - LEGENDA KRESÓW

Gramy: 2017-08-16 17:00

blok: projekcje pozakonkursowe

miejsce: CKF "Stylowy" w Zamościu

czas trwania: 51 min.

rezyseria: Jerzy Oleszkowicz

scenariusz:

gatunek: dokumentalny

opis: Historia Dragana Sotirovića ps. "Draża" - legendy partyzantki serbskiej i polskiej. Współpracownika generała Mihajlovića w antyhitlerowskim i antykomunistycznym ruchu oporu w Jugosławii. Następnie żołnierz i dowódca oddziału leśnego AK we Lwowie (14 Pułk Ułanów Jazłowieckich). Wyróżniający się dowódca podczas Akcji Burza we Lwowie. Później przedostaje się na Rzeszowszczyznę, gdzie dowodzi kompanią D14 "Zgrupowania Warta". Wielokrotnie aresztowany, torturowany (stalag w Rawie Ruskiej, więzienia w Belgradzie, Lwowie, Moskwie - tu skazany na 10 lat łagru oraz Rzeszowie). Zawsze szczęśliwie wychodził z opresji. Zdolności dowodzenia, wymagania wobec podwładnych, brawurowe ucieczki i skuteczna walka w partyzantce budują jego autorytet oraz legendę wśród żołnierzy. To mieszanka niepokornej natury, bohaterstwa, przenikliwości, ale i odwagi do oddania swego życia w walce o niepodległość dwóch ojczyzn : Serbii i Polski. Ostatnią...

HISTORIA BRUDU

Gramy: 2017-08-16 20:00

blok: projekcje pozakonkursowe

miejsce: CKF "Stylowy" w Zamościu

czas trwania: 30 min min.

rezyseria: Dagmara Spolniak

scenariusz:

gatunek: Reportaż

opis: Reportaż o higienie - od czasów starożytnych Greków i Rzymian, niechęci do ablucji w wiekach średniowiecznej ascezy, przez codzienność na królewskich dworach Europy XVII i XVIII w., fale epidemii - po czasy nam współczesne i niecodzienne zjawisko myzofobii, czyli lęku przed brudem.

KRZYŻ I KORONA

Gramy: 2017-08-16 16:00

blok: projekcje pozakonkursowe

miejsce: CKF "Stylowy" w Zamościu

czas trwania: 44 min.

rezyseria: Zdzisław Cozac

scenariusz: Zdzisław Cozac, Błażej Stanisławski

gatunek: dokument fabularyzowany

opis: Czy Mieszko I ochrzcił się na pewno w 966 r.? Gdzie odbył się ten wiekopomny obrzęd i czy rzeczywiście zakończył na naszych ziemiach erę pogaństwa? Długa droga chrystianizacji państwa Piastów, od świata wierzeń pogańskich, do potężnej Polski we wspólnocie państw chrześcijańskich.

NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCE NA ŚWIECIE

Gramy: 2017-08-16 20:30

blok: projekcje pozakonkursowe

miejsce: CKF "Stylowy" w Zamościu

czas trwania: 29 min.

rezyseria: Sławomir Koehler

scenariusz: Sławomir Koehler

gatunek: dokumentalny

opis: Film o tym, gdzie naprawdę rozpoczęła się II wojna światowa, o ludzkich dramatach pierwszych dni września 1939 roku, o nieznanych zbrodniach Wehrmachtu na ludności cywilnej, których świadkowie jeszcze żyją, a których dokumentacja przepadła, pośrednio przez niefrasobliwość PRL - owskich pracowników Głównej Komisji Badań Zbrodni Hitlerowskich.

POLSKA GÓRA BYŁA ICH REDUTĄ. KOSTIUCHNÓWKA 1916

Gramy: 2017-08-11 17:30

blok: projekcje pozakonkursowe

miejsce: CKF "Stylowy" - Sala studyjna, II piętro

czas trwania: 45 min.

rezyseria: Leszek Wiśniewski

scenariusz: Jan Tarczyński, Leszek Wiśniewski

gatunek: dokumentalny

opis: Film prezentujący przebieg bitwy Legionów Polskich z wojskami rosyjskimi w dniach 4-7 lipca 1916 r. W krwawych walkach obronnych żołnierze polscy przez 3 dni powstrzymywali przeważające siły Rosjan nacierających w ramach tzw. Ofensywy Brusiłowa. Była to największa bitwa polskiego żołnierza w czasie I wojny światowej. Zdjęcia realizowano w Polsce i na Ukrainie w autentycznych miejscach historycznych walk Polaków.

ROK 1966

Gramy: 2017-08-16 18:40

blok: projekcje pozakonkursowe

miejsce: CKF "Stylowy" w Zamościu

czas trwania: 28 min.

rezyseria: Rafał Geremek

scenariusz: Rafał Geremek, Marek Stremecki

gatunek: dokumentalny

opis: Władze komunistyczne w Polsce Ludowej postanowiły rozegrać 1000 rocznicę chrztu Polski do wzmocnienia swojej pozycji w kraju i rozpoczęły bezpardonowy atak na Kościół. Jeszcze 1957 r. z inicjatywy prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego episkopat ogłosił Wielką Nowennę, 10 - letni program duszpasterski, którego ukoronowaniem miały być uroczystości upamiętniające przyjęcie chrztu przez Mieszka I. W opozycji do Kościoła rok później sejm PRL przyjął specjalną uchwalił o obchodach tysiąclecia państwa polskiego. Tak w połowie lat sześćdziesiątych sytuację na froncie ideologicznym ocenił przewodniczący Komisji KC PZPR ds. Kleru Zenon Kliszko. "Rozpoczęła się w nowych warunkach walka o to, kto ma kierować narodem, kto ma sprawować rząd dusz w narodzie". PZPR postanowiła zastosować nową, odmienną od tej stosowanej latach stalinowskich, strategię walki z Kościołem katolickim. Ekipa Gomułki postanowiła zrezygnowała z sięgnięcia...

ROZKAZ PANIE MAJORZE

Gramy: 2017-08-18 16:00

blok: projekcje pozakonkursowe

miejsce: CKF "Stylowy" - Sala studyjna, II piętro

czas trwania: 54 min.

rezyseria: Sebastian Przybyłowicz

scenariusz: Sebastian Przybyłowicz

gatunek: dokumentalny

opis: Film ukazujący szlak bojowy Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i I batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów AK "Nurta" oraz sylwetki ich dowódców - płk. cc. Jana Piwnika "Ponurego" i mjr. cc. Eugeniusza Kaszyńskiego "Nurta".

SIDŁA STRACHU

Gramy: 2017-08-16 19:15

blok: projekcje pozakonkursowe

miejsce: CKF "Stylowy" w Zamościu

czas trwania: 41 min.

rezyseria: Włodzimierz Kuligowski

scenariusz: Włodzimierz Kuligowski

gatunek: dokumentalny

opis: Film "Sidła strachu" opowiada o kulisach upadku rządu Jana Olszewskiego i stara się pokazać jaki wpływ na to miały polskie i rosyjskie służby specjalne. Opisuje także, na przykładzie konkretnych faktów, patologie prywatyzacyjne i gospodarcze, z którymi musiała się zmierzyć ekipa rządowa, i sam premier Jan Olszewski, usiłując wyjść z pułapki tzw. planu Balcerowicza. Widz dowie się też o wielu nieznanych, sensacyjnych faktach związanych z polityką i gospodarką. W filmie występują m.in. Jan Olszewski, marszałek senior Kornel Morawiecki, poseł PIS Janusz Szewczak i płk Piotr Wroński, wieloletni oficer służb specjalnych PRL i RP. W "Sidłach strachu" zostały wykorzystane też nieznane filmowe materiały archiwalne, co jeszcze bardziej wzmacnia walor filmu.

W ZGODZIE Z SUMIENIEM

Gramy: 2017-08-16 18:00

blok: projekcje pozakonkursowe

miejsce: CKF "Stylowy" w Zamościu

czas trwania: min.

rezyseria: Alina Czerniakowska

scenariusz: Alina CZerniakowska

gatunek: dokumentalny

opis: Bohaterem filmu jest sędzia Bogusław Nizieński, który urodził się 2 marca 1928 roku w Wilnie. Jego ojciec, był oficerem Wojska Polskiego. Zarówno ojciec jak i matka byli prześladowani i więzieni przez władze PRL. Sędzia Nizieński podczas II wojny światowej był uczniem tajnych kompletów. Mając 16 lat walczył w szeregach Armii Krajowej pod pseudonimem Sokół. Był łącznikiem komendanta obwodu. Jako żołnierz plutonu Władysława Koby brał udział w bitwach pod Szówskiem. W trakcie pięciodniowej bitwy o Jarosław był łącznikiem. Należał do Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW). Po wojnie ukończył studia w zakresie prawa i politologii na Wydziale Prawa, otrzymując najwyższe oceny. W czasie studiów uniwersyteckich działał w Zrzeszeniu "Wolność i Niezawisłość" (WiN). Po 1956 roku i politycznej odwilży, która wtedy nastąpiła, odbył aplikację sędziowską (1957 - 59). Do 1964 orzekał w wydziałach karnych sprawach kryminalnych. W latach...

WOŁYŃ

Gramy: 2017-08-19 14:00

blok: projekcje pozakonkursowe

miejsce: CKF "Stylowy" w Zamościu

czas trwania: 149 min.

rezyseria: Wojciech Smarzowski

scenariusz: Wojciech Smarzowski

gatunek: wojenny

opis: Akcja filmu "Wołyń" rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

Spotkania z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Perły Renesansu.

Masz pytania?

+48 84 639 23 13 ckf@stylowy.net

Projekt: DotBek