Spotkania z historią, Zamojski Festiwal Filmowy Zamość 19-21 sierpnia 2021

Rozdano nagrody 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” (22-08)

Zakończył się 8. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”. W bieżącej edycji nagrody główne oraz statuetkę „Zamość Perła Renesansu” przyznano w 3 kategoriach. Najlepszym filmem dokumentalnym o tematyce historycznej został obraz Zdzisława Cozaca „Z otchłani pradziejów”. W kategorii najlepszy film animowany statuetka powędrowała do twórców filmu „Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza” w reżyserii Agaty Mianowskiej. W kategorii reportaż filmowy nagrodę otrzymał „Najpiękniejszy widok okna” autorstwa Marii Pisarek. Nagrody przyznało jury w składzie: Paweł Woldan, Stanisław Królak, Leszek Wiśniewski.

Decyzją organizatorów Grand Prix za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej odebrała Maria Dłużewska - reżyserka, scenarzystka, aktorka, dziennikarka, laureatka wielu nagród filmowych i odznaczeń państwowych.


Festiwalowa publiczność za najlepszy film 8. „Spotkań z historią” uznała dokument "Obrońcy Poczty " w reżyserii Damiana Lu Wenty.


Jury przyznało następujące wyróżnienia:


- w kategorii film dokumentalny:


„Ostatni bój”, reż. Grzegorz Gajewski


„Obrońcy poczty”, reż. Damian Lu Wenta


„Oto człowiek – rzecz o Henryku Sławiku i Jozsefie Antallu”, reż. Adam Kraśnicki


„Nie tylko Enigma – opowieść o służbach wywiadowczych polskiego podziemia”, reż. Magdalena Kołodziejczyk, Rafał Kołodziejczyk -


- w kategorii reportaż filmowy:


„Stefan Bryła. Wielcy Polacy – nieznani wynalazcy’, reż. Kamil Niesłony, Maciej Marmola


- w kategorii film animowany:


„Rodzinne Skarby’, reż. Joanna Polak, Daria Kopiec


Nowością tegorocznej edycji Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” jest przyznanie wyróżnień w kategorii zdjęcia oraz montaż. Wyróżnieni zostali: Michał Jarosiński za zdjęcia do filmu „Moja Solidarność”, reż. Sławomir Koehler; Krzysztof Miller za zdjęcia do filmu „Oto człowiek – rzecz o Henryku Sławiku i Jozsefie Antallu”, reż. Adam Kraśnicki oraz Amadeusz Andrzejewski za montaż filmu „Obrońcy Poczty”, reż. Damian Lu Wenta.


Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystej Gali Finałowej 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego - 22 sierpnia 2020 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu. Wydarzenie uświetnił koncert Łukasza Jemioły.


Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to ważne i jedyne w Polsce wydarzenie prezentujące najnowsze produkcje dokumentalne. Biorą w nim udział wybitni przedstawiciele świata filmu - z kraju i z zagranicy. "Spotkania z historią" to wydarzenie, które pozytywnie wpływa na budowanie tożsamości narodowej, skłania do poszukiwania prawdy historycznej, stwarza przestrzeń dialogu i dyskusji oraz umożliwia wspólne wskrzeszanie pamięci o momentach ważnych w dziejach Polski. W konkursie rywalizują twórcy, których dokonania już dziś wyznaczają nowe kierunki dokumentu historycznego.


Organizatorami 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A.

  • Zdzisław Cozac
  • Joanna Polak, Damian Lu Wenta, Maria Pisarek

Spotkania z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.

Masz pytania?

+48 84 639 23 13 ckf@stylowy.net
  • logo CKF Stylowy
  • logo Zamość
  • logo TVP
  • Logo mkidn
  • Logo PISF

Projekt: DotBek