Spotkania z historią, Zamojski Festiwal Filmowy Zamość 17-19 sierpnia 2023

Laureaci 9. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” (21-08)

Zakończył się 9. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”. Najlepszym filmem dokumentalnym o tematyce historycznej został obraz Rafała Brylla „Opowieść o Miłości”. W kategorii reportaż filmowy pierwszą nagrodę otrzymała produkcja Moniki Mazanek-Wilczyńskiej „Służyliśmy u Amerykanów”.

Nagrodę specjalną 9. Zamojskiego Festiwalu Filmowego otrzymał Sławomir Koehler za film „Jak istnieje świat… rzecz o Romanie W. Ingardenie” za podjęcie trudnego tematu przedstawienia postaci wielkiego polskiego filozofa Romana Ingardena i znalezienie adekwatnych środków artystycznego wyrazu. W kategorii film animowany nagroda główna nie została przyznana. Wyróżnienie otrzymała animacja Krzysztofa Czeczota zatytułowana „Hetman” za oryginalne przedstawienie postaci hetmana Stanisława Żółkiewskiego.


W tegorocznej edycji festiwalu, konkurs został rozszerzony o dwie kategorie: najlepsze zdjęcia oraz najlepszy montaż. Nagrodę w kategorii najlepsze zdjęcia otrzymał Witold Kornaś za zdjęcia do filmu „Draugen”  Dagmary Drzazgi. W kategorii najlepszy montaż jury przyznało dwa wyróżnienia: dla Mariusza Marszołka za montaż do filmu „Śląscy bohaterowie” w reżyserii Kamila Niesłonego oraz Aleksandrze Wróbel za film „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” autorstwa Małgorzaty Bramy. Nagrody przyznało jury w składzie: Paweł Woldan, Stanisław Królak, Zbigniew Żmigrodzki, Zdzisław Cozac.


Decyzją organizatorów Grand Prix za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej odebrał Robert Kaczmarek - reżyser, scenarzysta, producent filmowy, twórca filmów dokumentalnych.


Festiwalowa publiczność za najlepszy film 9. „Spotkań z historią” uznała dokument Małgorzaty Walczak i Marka Tomasza Pawłowskiego "Antoni Kocjan. Człowiek, który zatrzymał rakiety V ".


Ponadto jury przyznało następujące  wyróżnienia w kategorii film dokumentalny:
Żołnierze niechciani, reż. J. P. Latałło
Antoni Kocjan. Człowiek, który zatrzymał rakiety V, reż. M. Walczak, M. T. Pawłowski
Śląscy bohaterowie, reż. K. Niesłony
Wieś Sprawiedliwych. Świadkowie, reż. A. Dudziński
Kryptonim BOA, reż. M. Maślanka, A. Pater


Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystej gali finałowej 9. Zamojskiego Festiwalu Filmowego - 21 sierpnia 2021 na Rynku Wielkim w Zamościu. Wydarzenie uświetnił koncert Józefa Skrzeka.


Organizatorami 9. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”

Spotkania z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.

Masz pytania?

+48 84 639 23 13 ckf@stylowy.net
  • logo CKF Stylowy
  • logo Zamość
  • logo TVP
  • Logo mkidn
  • Logo PISF

Projekt: DotBek