Spotkania z historią, Zamojski Festiwal Filmowy Zamość 17-19 sierpnia 2023

Filmy konkursowe 10. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” (12-08)

18 najnowszych filmów o tematyce historycznej weźmie udział w konkursie 10. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Będą to dokumenty, reportaże filmowe oraz seriale fabularne i dokumentalne. Najlepsze produkcje zostaną uhonorowane statuetką „Zamość – Perła Renesansu”. Jak co roku, swój ulubiony tytuł wskażą również widzowie festiwalu. Na konkursowe projekcje filmowe zaprasza Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu w dniach 18-20 sierpnia 2022.

W festiwalowym repertuarze dominować będą intrygujące biografie, ale też opowieści o Kresach, powstaniach, wojnie, trudnych czasach PRL. W zestawie konkursowym pojawią się seriale: Stulecie Winnych, Polscy Wizjonerzy, Polskie Dziedzictwo oraz Ekspertyza. Po każdej projekcji filmowej odbędzie się spotkanie z twórcą.


KONKURSOWE PROJEKCJE FILMOWE | CKF „Stylowy” w Zamościu, ul. Odrodzenia 9


I BLOK FILMOWY | 18 sierpnia 2022


14:00 Pokaz konkursowy: Indeks i karabin, reż. H. Z. Etemadi (56’)


15:15 Pokaz konkursowy: János Esterházy. Niewymazana historia, reż. G. Kubaszko (59’)


16:30 Pokaz konkursowy: Górny Śląsk 1919 - 1921. Fotopanorama, reż. K. Glondys (50’)


17:30 Pokaz konkursowy: Pan Kleks. Wojna i miłość, reż. W. Jurków (56’)


II BLOK FILMOWY | 19 sierpnia 2022


9:00 Pokaz konkursowy: Drobny, kruchy człowiek, reż. B. Hyży-Czołpińska (54’)


10:10 Pokaz konkursowy: Pacyfikacja stoczni szczecińskiej im. A. Warskiego w 1981 r., reż. M. Mazanek-Wilczyńska, A. Kuchcińska-Kurcz (49’)


11:15 Pokaz konkursowy: Albumy z Wojtkuszek, reż. A. Ciecierski (50’)


12:15 Pokaz konkursowy: Ekspertyza. Katastrofa kolejowa pod Otłoczynem, reż. P. Litka (23’)


12:50 Pokaz konkursowy: Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola, reż. T. Arciuch (52’)


III BLOK FILMOWY | 19 sierpnia 2022


15:30 Pokaz konkursowy: Tynne – Termopile Kresów, reż. L. Wiśniewski (31’)


16:15 Pokaz konkursowy: Emanuel Schlechter. Szlagworty niezapomniane, reż. J. Oleszkowicz, L. Staroń (49’)


17:15 Pokaz konkursowy: Stulecie Winnych, odc. 27, reż. P. Śliskowski (45’)


18:15 Pokaz konkursowy: Smorawiński, reż. M. i R. Kołodziejczykowie (56’)


IV BLOK FILMOWY | 20 sierpnia 2022


10:00 Pokaz konkursowy: VI Brygada Pani Komendant, reż. W. Królikowski (53’)


11:10 Pokaz konkursowy: Polscy Wizjonerzy, odc. 3. Wieleżyński -alchemik ze Lwowa, reż. M. Bonaszewski (54’)


12:15 Pokaz konkursowy: Polskie dziedzictwo. Chocim, reż. M. Kłobucki (28’)


13:00 Pokaz konkursowy: Warchoły, reż. S. Koehler (54’)


14:10 Pokaz konkursowy: Autor nieznany, reż. W. Paluch (52’)


Bilet na jeden blok filmowy: 6 zł | dostępne w sprzedaży w kasach kina, ul. Odrodzenia 9 lub online: www.stylowy.net


OPISY FILMÓW


PAN KLEKS. WOJNA I MIŁOŚĆ, reż. Władysław Jurków - film o mało znanych losach Jana Brzechwy w czasie II wojny światowej. To niezwykła opowieść o człowieku, który przeżył Zagładę dzięki miłości i poezji. Film w eksperymentalnej konwencji bajki dokumentalnej, w której rzeczywistość przenika się ze światem wyobraźni zakochanego poety.


VI BRYGADA PANI KOMENDANT, reż. Wojciech Królikowski - Stanisława Paleolog – kobieta, która postanowiła rzucić wyzwanie środowiskom przestępczym, zwalczając prostytucję, handel dziećmi, stręczycielstwo. W jaki sposób od zera stworzyła formację, o której z podziwem pisano w europejskiej prasie? Jaką tajemnicę skrywała? Czego mogłaby dokonać, gdyby nie wybuchła wojna?


TYNNE – TERMOPILE KRESÓW, reż. Leszek Wiśniewski - reportaż przywołuje postać bohaterskiego podporucznika Jan Bołbotta i jego żołnierzy z Korpusu Ochrony Pogranicza. We wrześniu 1939 toczyli oni heroiczną walkę z sowieckim najeźdźcą na odcinku Tynne-Wieś Rejonu Umocnionego „Sarny”.


INDEKS I KARABIN, reż. Hanna Zofia Etemadi - historia idei „tajnego nauczania”, unikalnej formy walki z Niemcami, ukierunkowanej na wykształcenie polskiej inteligencji, systematycznie niszczonej przez hitlerowców.


JANOS ESTERHAZY. NIEWYMAZANA HISTORIA, reż. Grzegorz Kubaszko - burzliwa i tragiczna historia węgierskiego hrabiego, wnuka Stanisława Tarnowskiego, rektora UJ. Podczas wojny uratował wielu Żydów i Polaków. Osobiście przemycił na Węgry gen. Sosnkowskiego. Za ujawnianie zbrodni katyńskiej, został skazany na wiele lat łagrów.


POLSKIE DZIEDZICTWO. CHOCIM, reż. Maciej Kłobucki - prowadzony przez Stefana Tompsona cykl dokumentalny o polskim dziedzictwie kulturowym na Kresach Wschodnich. W odcinku „Chocim” poznamy historię wzlotów i upadków twierdzy chocimskiej.


GÓRNY ŚLĄSK 1919 - 1921. FOTOPANORAMA, reż. Krzysztof Glondys – film przywołuje wydarzenia związane z powstaniami i plebiscytem na Śląsku. Dzięki własnościom fotografii dokument odtwarza atmosferę tamtego czasu i emocje uczestników historii oraz kieruje uwagę na tło kulturowe regionu.


DROBNY KRUCHY CZŁOWIEK, reż. Beata Hyży-Czołpińska - bohaterem filmu jest profesor Jan Jerzy Karpiński – wszechstronny uczony, znawca owadów, fotograf przyrody, autor kilkuset prac naukowych, przewodników, albumów i książek o Puszczy Białowieskiej, wybitny popularyzator przyrody i prekursor turystyki przyrodniczej.


SMORAWIŃSKI, reż. Magdalena Kołodziejczyk, Rafał Kołodziejczyk - Mieczysław Smorawiński pojawia się w zbiorowej świadomości prawie wyłącznie jako ofiara zbrodni katyńskiej. Należał do osób, które poświęciły się służbie wojskowej. Był jednym z najmłodszych generałów w historii Wojska Polskiego.


STULECIE WINNYCH, odc. 27, reż. Piotr Śliskowski - serial zrealizowany na podstawie powieści Ałbeny Grabowskiej. Trzeci sezon „Stulecia Winnych” obejmuje lata 1956-1976. Ukazuje dalsze losy wielopokoleniowej rodziny z podwarszawskiego Brwinowa.


MIASTO Z PIASKÓW I SERC. STALOWA WOLA, reż. Tadeusz Arciuch - opowieść o wielkim projekcie o nazwie Stalowa Wola i ludziach, którzy go realizowali. Budowa zakładów i miasta była sztandarową inwestycją przedwojennego Centralnego Okręgu Przemysłowego. W animacji 3D zrekonstruowany został przedwojenny wygląd miasta.


POLSCY WIZJONERZY, ODC. 3.WIELEŻYŃSKI - ALCHEMIK ZE LWOWA, reż. Mariusz Bonaszewski - serial "Polscy Wizjonerzy" upamiętnia odkrywców i wizjonerów XIX i XX -wiecznej Polski. Odc. 3 pt. "Wieleżyński - alchemik ze Lwowa" to opowieść o drodze, jaką musiał przejść młody inżynier chemik, by znaleźć sposób na wykorzystanie gazu na potrzeby człowieka.


EKSPERTYZA. KATASTROFA KOLEJOWA POD OTŁOCZYNEM, reż. Piotr Litka - zderzenie dwóch pociągów pod Otłoczynem w 1980 r. było największą katastrofą kolejową w powojennej Polsce. Zginęło 67 osób. W jaki sposób prowadzono wówczas śledztwo? Czy wykonano jakieś ekspertyzy?


WARCHOŁY, reż. Sławomir Koehler - opowieść o gorących czerwcowych dniach radomskiego protestu ‘76, w której poza tłem historycznym, portretowane są współczesne środowiska ofiar i oprawców, paradoksalnie dominujących nadal w Radomiu, co stanowi swoisty „chichot historii”.


ALBUMY Z WOJTKUSZEK, reż. Andrzej Ciecierski - film o życiu hrabiego Stanisława Kazimierza Kossakowskiego, żyjącego i tworzącego na przełomie XIX/XX w. na terenie Litwy i Polski. Jego prace dały podwaliny nowoczesnej europejskiej fotografii.


AUTOR NIEZNANY, reż. Wiesław Paluch - rok 1981, stan wojenny w Polsce. Wstrząsające zdjęcia z pacyfikacji kopalni „Wujek”, anonimowego fotografa, trafiają w ręce fotoreportera Jerzego Kośnika. Rozpoczyna się, zakończona sukcesem, walka o ich publikację i próby odnalezienia autora.


PACYFIKACJA STOCZNI SZCZECIŃSKIEJ IM. A. WARSKIEGO W 1981, reż. Monika Mazanek-Wilczyńska, Agnieszka Kuchcińska-Kurcz - historia przebiegu strajku i pacyfikacji stoczniowców podczas trwania stanu wojennego w Polsce, kiedy to komunistyczne oddziały wojska i milicji, weszły na teren stoczni szczecińskiej, gdzie swój sprzeciw wyrażało około 9 tys. pracowników.


EMANUEL SCHLECHTER. SZLAGWORTY NIEZAPOMNIANE, reż. Jerzy Oleszkowicz, Leszek Staroń - historia życia i kariery Emanuela Schlechtera, wziętego scenarzysty filmowego, współtwórcy Radia Lwów, kierownika literackiego wytwórni płytowych Columbia i Odeon. Do historii przeszedł jako autor przebojów śpiewanych od kilku pokoleń.

  • Spotkanie z Bogdanem Miszczakiem, foto: Aleksandra Winiarz
  • Spotkanie z autorami filmu Polskie dziedzictwo. Chocim - foto: Aleksandra Winiarz
  • Spotkanie z autorami filmu Polskie dziedzictwo. Chocim, foto: Aleksandra Winiarz
  • Spotkanie ze Sławomirem Koehlerem, foto: Aleksandra Winiarz

Spotkania z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.

Masz pytania?

+48 84 639 23 13 ckf@stylowy.net
  • logo CKF Stylowy
  • logo Zamość
  • logo TVP
  • Logo mkidn
  • Logo PISF

Projekt: DotBek