Spotkania z historią, Zamojski Festiwal Filmowy Zamość 17-19 sierpnia 2023

10. ZFF „Spotkania z historią” – wydarzenia specjalne (13-08)

Zamojskie wątki pojawią się podczas wydarzeń specjalnych jubileuszowego 10. Zamojskiego Festiwalu Filmowego. Tegoroczne „Spotkania z historią” zainauguruje plenerowa projekcja filmu o Janie Zamoyskim „Gra o koronę” (18.08.2022, godz. 20:00, Rynek Wodny w Zamościu). Zrealizowany z rozmachem i przy użyciu nowoczesnych technologii, fabularyzowany dokument, przedstawia kluczowe momenty biografii Jana Zamoyskiego. To wspaniała lekcja historii w atrakcyjnym wydaniu. W programie wydarzeń specjalnych jest także kręcony m.in. w Zamościu i z udziałem lokalnych grup rekonstrukcyjnych, dokument Leszka Wiśniewskiego „Chocim 1621 – cztery wieki po bitwie” (19.08.2022, godz. 14:15, CKF Stylowy).

W scenerii zamojskiej starówki publiczność festiwalowa obejrzy najnowsze, przedpremierowe produkcje TVP Historia. Na przegląd filmów z okazji 15-lecia stacji , TVP Historia zaprasza 19 sierpnia 2022 o godz. 20:00 na Rynek Wodny . W repertuarze m.in. film „Od Popiela do Piasta", reż. Zdzisław Cozac.


W programie wydarzeń specjalnych znalazła miejsce lekcja mistrzowska z wybitnym operatorem filmowym Andrzejem Adamczakiem. Twórca zaprezentuje warsztat pracy filmowca-dokumentalisty. To świetna okazja aby poznać tajniki sztuki filmowej i operatorskiej. Master Class z Andrzejem Adamczakiem odbędzie się w sobotę 20 sierpnia o godz. 15:30 w CKF Stylowy.


W Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbędzie się także pokaz specjalny najnowszego filmu Marii Dłużewskiej „Dzielnieśmy stali, celnie rzucali”. To zapis dramatu, który rozegrał się wciągu kilku grudniowych dni 1970 roku. Film opiera się na odnalezionych nagraniach rozmów osób zaangażowanych w pacyfikację protestów. Projekcja dokumentu odbędzie się w sobotę 20 sierpnia 2021 o godz. 16:45 .


10. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” zakończy się 20 sierpnia galą finałową na Rynku Wielkim w Zamościu, podczas której poznamy laureatów tegorocznego konkursu festiwalowego. Wydarzenie uświetni koncert MOTION TRIO – najsłynniejszego zespołu akordeonowego na świecie. Początek gali o godz. 20:30.


Na wszystkie wydarzenia specjalne wstęp wolny. Na wydarzenia w CKF Stylowy obowiązuje odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie kina, ul. Odrodzenia 9.


10. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” odbędzie się w daniach 18-20 sierpnia 2022, a jego organizatorami są: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasta Zamość, TVP Historia, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”.

  • Andrzej Adamczak - foto: Aleksandra Winiarz

Spotkania z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.

Masz pytania?

+48 84 639 23 13 ckf@stylowy.net
  • logo CKF Stylowy
  • logo Zamość
  • logo TVP
  • Logo mkidn
  • Logo PISF

Projekt: DotBek