Spotkania z historią, Zamojski Festiwal Filmowy Zamość 17-19 sierpnia 2023

Laureaci 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” (19-08)

„Mulier Fortis. Kobieta mężna” najlepszym filmem 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią". Reżyser filmu Adam Kraśnicki odebrał w sobotę 19 sierpnia 2023 na Rynku Wielkim w Zamościu statuetkę „Zamość Perła Renesansu”. Nagrodę specjalną jury otrzymał dokument Aliny Czerniakowskiej zatytułowany „Pamięć”. Nagroda za najlepsze zdjęcia powędrowała w ręce Oleksandra Pozdnyakova za zdjęcia do filmu „Sad dziadka”, reż. Karol Starnawski. Statuetkę za najlepszy montaż odebrał Rafał Bryll za film „Pokojówka”, reż. R. Bryll.

Jury wyróżniło film „Gniazdo sierot” w reżyserii Małgorzaty Orłowskiej oraz przyznało pozaregulaminową nagrodę jury dla filmu „Na zawsze Melomanii” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego.


Nagrody przyznało jury w składzie: Stanisław Królak (przewodniczący), Paweł Woldan, Zbigniew Żmigrodzki, Beata Hyży-Czołpińska.


Decyzją organizatorów, nagrodę za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej otrzymała Milenia Fiedler - montażystka filmowa, wykładowczyni i rektor Szkoły Filmowej w Łodzi.


Festiwalowa publiczność za najlepszy film 11. „Spotkań z historią” uznała dokument „Gniazdo sierot” w reżyserii Małgorzaty Orłowskiej.


Organizatorami 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasta Zamość, TVP Historia, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”.

Spotkania z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.

Masz pytania?

+48 84 639 23 13 ckf@stylowy.net
  • logo CKF Stylowy
  • logo Zamość
  • logo TVP
  • Logo mkidn
  • Logo PISF

Projekt: DotBek