Spotkania z historią, Zamojski Festiwal Filmowy Zamość 19-21 sierpnia 2021

Dokumentaliści na Zamojskim Festiwalu Filmowym (17-08)

Konkurs filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce historycznej to najistotniejsza część Zamojskiego Festiwalu Filmowego. Konkursowym pokazom filmowym towarzyszą spotkania z twórcami. Przez cztery dni festiwalu Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu gościło wielu wybitnych polskich dokumentalistów.

W spotkaniach wzięli udział: Rafał Mierzejewski („Gauleter Erich Koch”, „Tannenberg Denkmal”), Miłka Skalska („Mój ojciec generał”), Grzegorz Linkowski („Wybaczyć wszelkie zło”), Wojciech Królikowski („Biały słoń patrzy w gwiazdy”, „Polski sen o bombie”), Maria Wiśnicka i Andrzej Wyrozębski („Legenda 27 wołyńskiej dywizji piechoty AK”), Grzegorz Gajewski („Sanok. Pamiętam”), Zdzisław Cozac („Miasto zatopionych bogów”), Michał Nekanda-Trepka („Campo di Fiori”, „Zejść na ziemię”), Arkadiusz Gołębiewski („Kwatera Ł”), Zdzisław Cozac („Miasto zatopionych bogów”), Leszek Wasiuta („Jan XXIII. Dobry człowiek z Watykanu”). Rozmowy z twórcami poprowadził dr Jędrzej Lipski (TVP Historia).


W jaki sposób pokazywać historię w filmie dokumentalnym? Czy wszystkie archiwa stoją otworem przed twórcami filmów dokumentalnych? Blaski i cienie pracy reżyserskiej. W jaki sposób radzić sobie z brakiem materiałów ilustrujących odległą historię? Tematy nigdy nietknięte okiem reżysera czy tematy ważne ale popularne – po które chętniej sięgają twórcy? Jak patrzy na historię reżyser-dokumentalista? To część pytań, na które odpowiadali twórcy. Nie zabrakło też opowieści o kulisach powstawania filmów, o trudnościach z ich realizacją, a także nieodłączne reżyserskie plany na przyszłość i nadzieja, że spotkamy się w kolejnych edycjach Zamojskiego Festiwalu Filmowego.

  • R. Mierzejewski, M. Wiśnicka, A. Wyrozębski, J. Lipski
  • G. Linkowski, W. Wojniłło
  • A. Gołębiewski, J. Lipski
  • Z. Cozac, L. Wasiuta, J. Lipski
  • W. Królikowski, J. Lipski

Spotkania z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.

Masz pytania?

+48 84 639 23 13 ckf@stylowy.net
  • logo CKF Stylowy
  • logo Zamość
  • logo TVP
  • Logo mkidn
  • Logo PISF

Projekt: DotBek