Spotkania z historią, Zamojski Festiwal Filmowy Zamość 16-19 sierpnia 2017

Festiwalowe zmagania filmowe (12-08)

Minęły dwa dni festiwalowych zmagań filmowych. W Centrum Kultury Filmowej Stylowy w ramach 4. ZFF zaprezentowano 12 filmów nominowanych do nagrody „Zamość Perła Renesansu”. Projekcjom towarzyszyły spotkania z twórcami. Kto zdobędzie statuetkę Zamość Perła Renesansu dowiemy się już w sobotę 13 sierpnia o godz. 20:00 na Gali Finałowej na Rynku Wielkim w Zamościu.

Konkursowe pokazy filmowe 11 sierpnia rozpoczął obraz Rafała Mierzejewskiego zatytułowany „Cztery życia Lidii Lwow”. Film o urodzonej w 1920 roku sanitariuszce „Lala” z 5 Wileńskiej Brygady Śmierci, ostatniej towarzyszce życia mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. W kolejnym filmie - "Dzwony pojednania" w reżyserii Grzegorza Gajewskiego widzowie poznali losy dzwonów z polskich kościołów, które zostały zarekwirowane przez Niemców w 1941 r. W konkursowym przeglądzie można było także zobaczyć film „Linia Stalina na dziecięcej dłoni”, opowiadający o mało znanym obliczu terroru stalinowskiego wobec dzieci „wrogów ludu”. Obraz wyreżyserowała Halina Samojlava. Wśród filmów nominowanych do nagrody Zamość Perła Renesansu był obraz Leszka Wiśniewskiego z lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej – „Polska Góra była ich redutą… Kostiuchnówka 1916”. Zaprezentowano w nim przebieg największej bitwy polskiego żołnierza w czasie I wojny światowej. Zdjęcia realizowano w Polsce i na Ukrainie w autentycznych miejscach historycznych walk Polaków. Z kolei w filmie Piotra Mularuka, Marii Siniarskiej zatytułowanym „Tacy jak my”, podjęto próbę zobrazowania wpływu, jaki wywarło Powstanie Warszawskie na współczesnych mieszkańców stolicy, a także na popkulturowych artystów. Duże emocje publiczności festiwalowej wzbudziła wstrząsająca historia Henryka Schönkera, syna ostatniego przywódcy Żydów Oświęcimia, który jako jedyny żyjący świadek ujawnił nieznane fakty dotyczące Biura Emigracji Żydów do Palestyny w Auschwitz w 1939 r. Film zatytułowany „Dotknięcie Anioła” wyreżyserował Marek Tomasz Pawłowski.

Drugi dzień konkursowych pokazów filmowych rozpoczął obraz Piotra Morawskiego zatytułowany „Ida i Irena”. Tytułową bohaterką filmu jest Irena Majchrzak, z domu Ida Englard, która jako 15-latka ocalała z piotrkowskiego getta. W konkursowym przeglądzie można było zobaczyć także film Mateusza Pleskacza „Poszukiwany Hipolit Cegielski”. To autorska wypowiedź młodych twórców, którzy postanawiają wyjąć Hipolita Cegielskiego z muzealnej gabloty. Następnie wyruszają na poszukiwanie prawdziwego człowieka: twardego przedsiębiorcy, filantropa, wizjonera. W programie „Spotkań z historią” nie zabrakło filmu związanego z regionem. „Chłopcy z lasu” Wiesława Palucha to film ukazujący tragiczny finał zmagań partyzantów AK Obwodu Biłgoraj z okupantem podczas starcia pod Osuchami – jednaj z największych bitew partyzanckich II wojny światowej. Podczas tegorocznej edycji Zamojskiego Festiwalu Filmowego publiczność poznała kolejny film Zdzisława Cozaca „Krzyż i korona” z serii fabularyzowanych dokumentów o początkach państwa polskiego. Tym razem dotyczący chrztu Mieszka I i chrystianizacji państwa pierwszych Piastów. Filmy z serii „Tajemnice początków Polski” prezentowane były w poprzednich edycjach „Spotkań z historią”. W konkursowym przeglądzie można było zobaczyć także film Bogdana Miszczaka o losach kurierów beskidzkich, którzy w czasie II wojny światowej, z Polski do Rumunii i na Węgry przenosili istotne meldunki, dokumenty oraz broń. Program pokazów konkursowych zakończył obraz Andrzeja Mańkowskiego zatytułowany „W służbie narodu. Kulisy pracy MO i SB”. Film oparty na unikalnych materiałach archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej. Przedstawia obraz Polski Ludowej widziany oczami byłych oficerów SB i MO.

W spotkaniach z publicznością wzięli udział: Rafał Mierzejewski – reżyser filmu „Cztery życia Lidii Lwow” oraz producent tego filmu Joanna Fido; Grzegorz Gajewski „Dzwony pojednania”; Leszek Wiśniewski „Polska Góra była ich redutą… Kostiuchnówka 1916”, Marek Tomasz Pawłowski reżyser filmu „Dotknięcie Anioła” oraz producent – Małgorzata Walczak; Piotr Morawski „Ida i Irena”, Mateusz Młochowski – producent i montażysta obrazu „Poszukiwany Hipolit Cegielski”, Zdzisław Cozac „Krzyż i korona” oraz Bogdan Miszczak „Czas leśnych kurierów”. Spotkania poprowadził Przemysław Bednarczyk (TVP Historia).

Spotkania z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Perły Renesansu.

Masz pytania?

+48 84 639 23 13 ckf@stylowy.net

Projekt: DotBek