Spotkania z historią, Zamojski Festiwal Filmowy Zamość 16-19 sierpnia 2017

Mini kino historyczne Centralnej Biblioteki Wojskowej (11-08)

Zapraszamy na przegląd 3 filmów dokumentalnych o tematyce historycznej, rekomendowanych przez Centralną Bibliotekę Wojskową. Pozakonkursowy pokaz filmów odbędzie się 18 sierpnia 2017 od godz. 16:00 w CKF Stylowy, sala studyjna, II piętro.

18 sierpnia / piątek

godz.16:00
ROZKAZ PANIE MAJORZE, reż. Sebastian Przybyłowicz, 54’
Film ukazujący szlak bojowy Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i I batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów AK "Nurta" oraz sylwetki ich dowódców - płk. cc. Jana Piwnika "Ponurego" i mjr. cc. Eugeniusza Kaszyńskiego "Nurta".

godz. 17:00
CAŁYM ŻYCIEM … RYSZARDA KACZOROWSKIEGO TESTAMENT PREZYDENTA, reż. Leszek Wiśniewski, 28’
Niezwykła droga życiowa harcerza, więźnia gułagu, żołnierza 2 Korpusu Generała Andersa, uczestnika walk o Monte Cassino, aktywnego uczestnika życia społecznego i politycznego na emigracji oraz ostatniego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie.

godz. 17:30
POLSKA GÓRA BYŁA ICH REDUTĄ… KOSTIUCHNÓWKA 1916 , reż. Leszek Wiśniewski, 42’
Film przypominający po latach zapomnienia, największe starcie polskiej formacji zbrojnej w czasie I wojny światowej. Przez trzy dni polscy żołnierze Legionów odpierali ataki dwuipółkrotnie liczniejszych oddziałów rosyjskich trwając na pozycjach i nie dopuszczając do przerwania frontu na swoim odcinku. Po raz pierwszy – i jedyny – Legiony Polskie wystąpiły pod wspólną komendą i na jednym terenie.

Na wszystkie wydarzenia festiwalu: WSTĘP WOLNY. Na projekcje filmowe w CKF Stylowy obowiązuje odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie kina, ul Odrodzenia 9. Ilość miejsc ograniczona.

Spotkania z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Perły Renesansu.

Masz pytania?

+48 84 639 23 13 ckf@stylowy.net

Projekt: DotBek