Spotkania z historią, Zamojski Festiwal Filmowy Zamość 17-19 sierpnia 2023

TVP Historia dla Niepodległej (05-07)

W tegorocznej edycji Zamojskiego Festiwalu Filmowego, TVP Historia zaprasza widzów na pozakonkursowe projekcje 4 filmów dokumentalnych nawiązujących do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pokaz filmów TVP Historia odbędzie się 15 sierpnia od godz. 16:00 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, ul. Odrodzenia 9.

Wstęp wolny. Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasach CKF Stylowy, ul. Odrodzenia 9. Liczba miejsc ograniczona.


PROGRAM PROJEKCJI | 15 sierpnia | środa | CKF Stylowy


Gość specjalny: Piotr Legutko – Dyrektor TVP Historia


16:00 Pokaz pozakonkursowy: Z archiwum ziemnej wojny, scen. Andrzej Mietkowski, reż. Jan Sosiński, 50'


17:00 Pokaz pozakonkursowy: Kryptonim „Orędownicy”. Studencki Komitet Solidarności, scen. i reż. Marcin Bradke, 50’


19:00 Pokaz pozakonkursowy: Trzy losy, jedna Polska - bracia Pomarańscy, scen. i reż. Leszek Wiśniewski, 50’


20:00 Pokaz pozakonkursowy: Klerycy w komunistycznej armii, scen. i reż. Stanisław Królak, Elżbieta Szumiec-Zielińska, 49' 


 


KLERYCY W KOMUNISTYCZNEJ ARMII


scen. i reż. Stanisław Królak, Elżbieta Szumiec-Zielińska, 50’


12 października 1959 roku Prezes Rady Ministrów Józef Cyrankiewicz poinformował Episkopat Polski, że „(...) ze względu na wysoce niewłaściwą atmosferę panującą w seminariach duchownych, jak również wywołującą kategoryczny sprzeciw postawę społeczną młodego duchowieństwa, Minister Oświaty i Urząd do Spraw Wyznań sprawować będą nadzór nad wyższymi i niższymi diecezjalnymi i zakonnymi seminariami duchownymi”. Podkreślano, że nowy narybek duchowieństwa rzymsko - katolickiego jest sfanatyzowany, ślepo wykonuje wytyczne swego kierownictwa i nie daje gwarancji lojalnej współpracy z władzami państwowymi. Biskupi wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec prób ingerencji komunistycznego państwa w proces kształcenia przyszłych kapłanów. Władze państwowe odpowiedziały powoływaniem alumnów seminariów duchownych do zasadniczej służby wojskowej w specjalnie utworzonych jednostkach. Głównym celem pobytu seminarzystów w wojsku miało być zniechęcenie ich do kapłaństwa. W filmie występują księża, którzy byli żołnierzami Ludowego Wojska Polskiego.


KRYPTONIM „ORĘDOWNICY”. STUDENCKI KOMITET SOLIDARNOŚCI


scen. i reż. Marcin Bradke, 50’


To spotkanie z bohaterami wydarzeń, które dla młodych ludzi miały charakter formacyjnego doświadczenia i które miały kluczowe znaczenie dla demokratycznej opozycji końca PRL i czasu Solidarności. Przywołamy ten okres we wspomnieniach twórców i uczestników SKS. Po 40 latach odniosą się oni do swoich młodzieńczych wyborów i decyzji. Opowiedzą o tym, jak i kiedy powstał SKS, jak go tworzono (to nie była konspiracja). Jakim impulsem do powstanie SKS - u miała śmierć Stanisława Pyjasa. Kto w tym studenckim środowisku - samokształcenia, oporu i wolności wiódł prym. Ciekawią nas epizody, anegdoty. Opowiemy też o tym, jak postrzegano eskaesowców, w jakim stopniu dotykały ich represje bezpieki oraz jak wyglądała pomoc lub konformizm władz uczelni, na których studiowali (tu włączymy opowieści asystentów, takich jak choćby prof. Stanisław Bereś). Naszymi rozmówcami będą m.in. Jan Sobczyk, Adam Lipiński, Mirosław Spychalski, Aleksander Gleichgewicht, Jarosław Broda, Krzysztof Turkowski, Jerzy Filak, Stanisław Huskowski. Zostaną nagrani w scenerii Centrum Historii "Zajezdnia", które udostępnia zbiory związane z działalnością opozycyjną lat 80. To miejsce ściśle jest związane z Sierpniem 80, bowiem tu odbył się strajk solidarnościowy z gdańskimi stoczniowcami. Tzw. lejtmotywem będą archiwalne zdjęcia (lata siedemdziesiąte) Wrocławia i Polski. Wykorzystamy również dokumenty i ikonografie z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej. Całość zepnie narracja jednego z naszych bohaterów, który oprowadzi nas po miejscach kluczowych dla historii SKS.


TRZY LOSY, JEDNA POLSKA - BRACIA POMARAŃSCY


scen. i reż. Leszek Wiśniewski, 50’


Bohaterami reportażu są trzej bracia Stefan, Józef i Zygmunt Pomarańscy. Ich losy są jakże typowe dla owego fenomenu pokolenia wskrzesicieli Niepodległej. Służba w Legionach i Polskiej Organizacji Wojskowej, wojna polsko bolszewicka, praca i działalność społeczna w międzywojniu, Wrzesień 1939 i konspiracja, tragiczny koniec w hitlerowskich kacetach. Józef Piłsudski mawiał o nich moi ulubieni żołnierze i zapewne czekała ich świetlana wojskowa przyszłość w II Rzeczpospolitej, gdyby nie zdjęli mundurów i nie postanowili służyć Polsce codzienną sumienną pracą, której tak wiele było w młodej ojczyźnie.


Z ARCHIWUM ZIMNEJ WOJNY


scen. Andrzej Mietkowski, Jan Sosiński, reż. Jan Sosiński, 50’


„Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opadła żelazna kurtyna w poprzek kontynentu" - mówił Winston Churchill w przemówieniu w 1946 roku. To początek zimnej wojny. Film Andrzeja Mietkowskiego i Jana Sosińskiego jest oparty na unikatowych nagraniach z weteranami tej wojny, która zdaniem wielu ekspertów nadal trwa. Jest opowieścią o konflikcie, który się toczył między zachodnią demokracją a sowiecką dyktaturą. Radio Wolna Europa było głosem wolności przekraczającym, mimo zagłuszania, żelazną kurtynę. Głos ten uczestniczył we wszystkich kryzysach i przełomach, rejestrując i pokazując to, co cenzura PRL-u próbowała wykreślać z oficjalnego obiegu, ze świadomości społecznej. RWE była też azylem dla tych, którzy uciekali ze świata „demokracji ludowej”. W filmie wykorzystano mało znane nagrania i archiwa z tamtego okresu. Film powstał we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Spotkania z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.

Masz pytania?

+48 84 639 23 13 ckf@stylowy.net
  • logo CKF Stylowy
  • logo Zamość
  • logo TVP
  • Logo mkidn
  • Logo PISF

Projekt: DotBek