Spotkania z historią, Zamojski Festiwal Filmowy Zamość 17-19 sierpnia 2023

Pokaz filmu „Niedokończone msze wołyńskie” (10-08)

Film „Niedokończone msze wołyńskie” w reżyserii Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego zainauguruje 6. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”. Pokaz filmu odbędzie się 15 sierpnia 2018 /środa/ o godz. 14:30 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu. W projekcji wezmą udział twórcy filmu. Wstęp wolny. Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasach CKF Stylowy, ul. Odrodzenia 9. Liczba miejsc ograniczona.

„Niedokończone msze wołyńskie” to film o zbrodniach dokonanych przez OUN-UPA na Polakach zgromadzonych w kościołach i klasztorach. Narracja skupia się głównie na wydarzeniach jakie miały miejsce w polskich kościołach 11 lipca 1943 roku kiedy to oddziały OUN-UPA napadły na 5 kościołów w trakcie mszy: w Porycku, Krymnie, Chrynowie, Zabłoćcach, Kisielinie.


Narratorami w filmie jest dr Leon Popek – historyk z IPN, który zajmuje się tematyką ludobójstwa na kresach wschodnich i prowadzi ekshumacje ofiar tamtych zbrodni. Jednocześnie jest on potomkiem ofiar zbrodni dokonanej w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej. Jego osobiste rodzinne doświadczenie tego ludobójstwa jest również zaakcentowane w filmie. Jako drugi narrator wystąpi ks. prof. dr hab. Józef Marecki – wykładowca Uniwersytetu Papieskiego im. J. Pawła II w Krakowie, członek kolegium IPN. Jako historyk zajmuje się szczególnie dziejami najnowszymi Kościoła Rzymsko-Katolickiego na Wołyniu.

Spotkania z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.

Masz pytania?

+48 84 639 23 13 ckf@stylowy.net
  • logo CKF Stylowy
  • logo Zamość
  • logo TVP
  • Logo mkidn
  • Logo PISF

Projekt: DotBek