Spotkania z historią, Zamojski Festiwal Filmowy Zamość 20-22 sierpnia 2020

Pierwsze pokazy konkursowe – drugi dzień „Spotkań z historią” (17-08)

Film „W szumie gwiazd jestem…” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk rozpoczął filmowe pokazy konkursowe 6. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. To film bliski Zamościowi i jego mieszkańcom ponieważ przybliża postać Bolesława Leśmiana oraz jego związki z tym miastem.

Kolejny dokument „Błękitna Armia 1917-1919” autorstwa Leszka Wiśniewskiego to historia tytułowej formacji oraz generała Hallera. Leszek Wiśniewski, zwiazany z Lubelskim Oddziałem Telewizji Polskiej, od lat uczestniczy w Zamojskim Festiwalem Filmowym, na którym niejednokrotnie prezentował swoje produkcje.


W zestawie konkursowym znalazło się kilka dokumentów biograficznych, jednym z nich jest „Kazimierz Leski” Małgorzaty Bramy, który przybliża postać legendarnego asa polskiego wywiadu – tytułowego pułkownika Leskiego pseudonim „Bradl”.


Przedostatni pokaz filmowy przeniósł widzów o kilkaset lat wstecz, do czasów Mieszka I. W „Drodze do królestwa” Zdzisław Cozac, przeanalizował zagadnienie kształtowania się granic państwa i podbojów przez Mieszka I ziem nad Odrą i Wisłą, które stały się fundamentem Polski. Reżyser „Drogi do królestwa” jest doskonale znany publiczności festiwalowej. W minionych edycjach „Spotkań z historią” prezentowane były filmy tego twórcy.


Pokazy konkursowe w dniu 16 sierpnia zakończyła projekcja filmu Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków pt. "Za kratą są zielone drzewa...". Bohaterką dokumentu jest lubelska poetka, Grażyna Chrostowska, przedstawicielka pokolenia Kolumbów i działaczka podziemnego ruchu oporu w okresie II wojny światowej.


Wszystkim projekcjom filmowym towarzyszyły spotkania z twórcami. Rozmowy z dokumentalistami poprowadził Tomasz Muller. Festiwal potrwa do 18 sierpnia 2018. Ostatniego dnia festiwalu podczas gali finałowej o godz. 20:00 na Rynku Wielkim w Zamościu poznamy finalistów konkursu 6. ZFF „Spotkania z historią”. Galę uświetni koncert zespołu Raz, Dwa, Trzy.

  • Spotkanie z Nataszą Ziółkowską-Kurczuk
  • Spotkanie z Nataszą Ziółkowską-Kurczuk
  • Leszek Wiśniewski podbiera nomancję do nagrody Zamość Perła Renesansu
  • Spotkanie ze Zdzisławem Cozacem
  • Spotkanie z twórcami filmu Za kratą są zielone drzewa

Spotkania z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.

Masz pytania?

+48 84 639 23 13 ckf@stylowy.net

Projekt: DotBek