Spotkania z historią, Zamojski Festiwal Filmowy Zamość 19-21 sierpnia 2021

Trzeci dzień festiwalu (17-08)

Animacje, dokumenty fabularyzowane, biografie, historia najnowsza, ale i ta sprzed 5500 lat – od czwartku trwają zmagania konkursowe 7. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. W repertuarze cała gama form filmowych i tematów. W konkursie rywalizują twórcy, których dokonania już dziś wyznaczają nowe kierunki dokumentu historycznego.

W konkursie festiwalowym prezentowanych jest 16 filmów, które walczą o statuetkę „Zamość Perła Renesansu”. Istotną częścią konkursu są spotkania z twórcami. To okazja usłyszenia historii powstania produkcji, istotnych szczegółów realizatorskich, ale też dalszego ciągu czy finału opowiadanych w filmie historii. Zróżnicowana jest nie tylko forma filmów czy metody realizacji, ale i tematyka prezentowanych produkcji.


Dzień rozpoczął się od tematów prehistorycznych. O najstarszych zabytkach ziemi polskiej widzowie dowiedzieli się w filmie "Megality – historia sprzed 5500 lat" w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego. Następnie Joanna Polak i Daria Kopiec przybliżyły mieszkańcom Zamościa, turystom i pasjonatom kina magiczne miasteczko – Sejny w animacji "Opowieści Pogranicza – Postacie". Można było również obejrzeć film "Od stepów Kubania do Niepodległości" w reżyserii Jerzego Oleszkowicza i zapoznać się z historią powstania 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Widzowie mogli także bliżej przyjrzeć się fenomenowi Solidarności Walczącej i organizacji, która powstała w 1982 oraz poznać nieznane fakty na jej temat w filmie "Solidarność Walcząca kontra komunizm" w reżyserii Włodzimierza Kuligowskiego. Kolejnym filmem prezentowanym podczas konkursu festiwalowego był film "Iskra Niepodległości" w reżyserii Bogusławy Stanowskiej-Cichoń, który ukazał jak ważny jest Kraków ze względu na pamięć historyczną, a głównym bohaterem dokumentu był Ignacy Paderewski. Adam Kraśnicki w swoim filmie "Dominum montes – góry Jana Pawła II" ukazuje jak ważne miejsce zajmowały góry w życiu Papieża Polaka. Jako ostatni tego dnia został zaprezentowany film, który był opowieścią o Ignacym Łukasiewiczu, pod tytułem "Łukasiewicz nafciarz romantyk" w reżyserii Macieja Wójcika i Bogdana Miszczaka.


Ważnym wydarzeniem trzeciego dnia festiwalu była Lista Przebojów Programu 3 prowadzona przez Marka Niedźwieckiego na żywo z Rynku Wodnego w Zamościu. Dzień zakończył się plenerową projekcją filmu „Kochanowie z Księżyca . Moonrise Kingdom” na Rynku Wielkim.


Organizatorami 7. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasto Zamość i TVP Historia. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasta Zamość, TVP Historia, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z funduszu Promocji Kultury, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach realizacji projektu pt. „Marketing Gospodarczy Województwa Lubelskiego II”.


 


Autor: Justyna Pilip

Spotkania z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A., Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego, animowanego i reportażu filmowego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość - Perła Renesansu.

Masz pytania?

+48 84 639 23 13 ckf@stylowy.net
  • logo CKF Stylowy
  • logo Zamość
  • logo TVP
  • Logo mkidn
  • Logo PISF

Projekt: DotBek